דף הבית » בעיות ביחסים » הבטחנו זה לזו: איך נפרדים מבלי לשבור את הכלים?
זוגיות במשבר

הבטחנו זה לזו: איך נפרדים מבלי לשבור את הכלים?

 סטטיסטיקת הגירושין במדינת ישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר אבל אנחנו לא נלאה אתכם במספרים ודווקא נתקוף את הנושא מנקודה אחרת: התנהגות המתגרשים בזמן התהליך.

הליך הגירושין מלווה ברגשות מעורבים כמו הרצון לגמור אם התהליך, כעס, עצב, לעיתים אכזבה ועלבון. אחד השחקנים המרכזיים בתהליך הזה הוא כמובן האגו המהווה את אחד הכוכבים הבולטים של הסאגה הנ"ל. אבל למה לסבך תהליך מסובך גם כך? הם יש דרך להפוך אותו לפשוט קצת יותר ולמה זה שווה לנו?

חשיבה מקדמת: החלטתם להיפרד? חישבו קדימה!

אחרי שההחלטה כבר נופלת והחלטתם להתגרש, עשו הכל על מנת להימנע ממצבים של האשמות ונטירת טינה על העבר. לא משנה כמה רע היה לכם אם הגרוש העתידי, כמה אתם פגועים או בטוחים באשמתו/ה ואידך משוכנעים בצדקתכם, העדיפו להשאיר את הנושאים הללו בצד, מריבות והאשמות הדדיות ללא קשר למטרה שלהם יובילו רק להחמרתו של המצב הנוכחי.

במידה ותהליך הגירושין הינו חד צדדי אתם יכולים להיות בטוחים שעל ידי מריבות, נקמנות ופעולות דווקאניות כלפי הצד השני יעשו בדיוק את ההפך מלהחזיר אותם אליכם וגם אם כן מדובר במצב זמני בלבד. כפייה תיצור תחושה של אנטי גונזם בבית ותהפוך את התהליך הבלתי נמנע לקשה ומסורבל עוד יותר.

מצד שני, אם אתם נמצאים בצד המעוניין להתגרש, חשוב שתשימו לב שבזמן התהליך ועם התקרבותו לסיום אתם לא מגלים התנהגות של שמחה יתרה, נסו להצניע את הרגשות שלכם מהגרוש/ה העתידי, חשבו על מצב הפוך בו אתם הייתם בצד הננטש ואהובכם היה מראה בהפגנתיות את אושרו על הגירושין המתקרבים.

הפרוד לא זז? זוזו אתם – מפסיקים להאשים ומתחילים לעשות

במקום להיקלע למעגל נקמנות ומעשים שפלים האחד כלפי השנייה, נסו לחשוב באופן פרקטי וממוקד מטרה, עשו פעולות באופן עצמאי והימנעו מהאשמות. בן/בת הזוג מסרבים לצאת מהבית? צאו מהבית אתם! זכרו – אנחנו בוחרים להיות במצבים בהם אנו נמצאים ולא להיפך! זוהי רק דוגמא אחת אבל חיים משותפים עם אדם ניתנת לבחירה מבחינת שני הצדדים, במקום להאשים ולרחם על עצמכם שבן הזוג לא מוכן לצאת מהבית או חוזר ללא התרעה מוקדם, עשו מעשה ונקטו בפעולות שיקלו עליכם גם במקרים בהם הדבר פחות.

למה לכם לקנות עוד אויב בעולם הזה? איך לא ליפול למצבים של מלחמות

תהליך הגירושין הוא תהליך המלא ברגשות מסוגים שונים, נושא שדנו בו בתחילת המאמר. סערת הרגשות הזאת, פעמים רבות מובילה למצבים של מריבות וויכוחים המשפיעים על התקדמות התהליך והקשר שלא חייב להתקלקל גם במעמד הגירושין. לא מסוגלים להיות האחד ליד השנייה יותר משתי דקות ללא ריב? השתדלו להתרחק האחד מהשנייה לפחות בתקופה הראשונית. מריבות וויכוחים רק יקשו על התהליך.

לייעל במקום לסרבל – תהליך גירושין יעיל ופשוט יותר

יועץ זוגי ומגשר הוא בדיוק איש המקצוע לו אתם זקוקים בתהליך זה, במקרים רבים אנשים מהצד, מכרים, חברים ומשפחה ינסו לייעץ ולעזור לכם. חשוב להיוועץ בגורם אובייקטיב ומקצועי אשר למד את הנושא וראה עשרות זוגות בתהליך גירושין במהלך שנות עיסוקו בתחום, מגשר יעזור לכם לבנות תהליך בהתאמה אישית לצרכים השונים הגעה להסכם גירושין הדדי, הסכמה בנושא הילדים, ההתנהגות המומלצת בקרב הילדים ואפילו נושא חלוקת הרכוש. תפקיד המגשר בתור התחלה הוא ליצור בניכם כמה שיותר הסכמות בתוך בליל אי ההסכמות והחיכוכים שנוצרו בניכם.

חשוב לזכור, לפני זמן לא רב עוד הייתם זוג אוהבים שרצה לחיות את חייו זה לצד זו,  מציאת נקודות ההסכמה יקדמו אתכם לתהליך גירושין יעיל, קצר עד כמה שאפשר ופוגע עד כמה שפחות. אם ההבנה שתהליך הגירושין הוא תהליך של שותפות, עד כמה וכמה במצבים בהם קיימים ילדים בתמונה תוכלו ליצור מערכת של שיתוף פעולה ורווח משותף.

לפרטים ופתרונות נוספים לשמירה על הזוגיות: טיפול זוגי עם אלינור גורנשטיין

תגובות מהפייסבוק

תגובות

אולי גם זה יעניין אותך...

טיפול זוגי

טיפול זוגי – איך מתחילים?

טיפול זוגי הוא הדרך של רבים מהזוגות לשפר מערכות יחסים קיימות ולהימנע מפרידה. טיפול כזה ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *